Perde Sepeti Nasıl Ölçü Alınır

Perde Sepeti Nasıl Montaj Yapılır

Perde Sepeti Montaj Videoları
Zebra Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Zebra perde ölçüsü alınırken öncelikle belirlenmesi gereken;


1- Pencere kasası içine mi montaj yapılacağı

2- Duvara mı montaj yapılacağı

3- Tavana mı montaj yapılacağı

1-Zebra perde pencere kasası içine montaj yapılacak ise;
a) Bazı pencereler duvardan içeridedir. Çerçevenin bittiği yer ile duvar arasında kalan boşluğa perde takılabilir. Perdenin takıldıktan sonra rahatça açılıp açılmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca çerçevenin boyu da önemlidir. Perdenin sarım payını düşünürsek yukarıda toplanan perdelerde pencerenin açılmasını engellememelidir. Perde pencerenin içine takılacağı için eni boyu net ölçüde olmalıdır.b) Penceremiz duvarın içinde olabilir, biz istersek duvarın üzerine monte edebiliriz, bu durumda pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağı ve solu 5-10 cm taşırarak ölçü alınmalıdır. Yükseklikte ise perdenin inmesini istediğimiz maksimum perde boyu ölçüsü alınırken mekanizmanın kaplayacağı alan göz ardı edilmelidir.c) Penceremiz duvarın içinde fakat biz perdemizin tavandan aşağı iniyor gibi gözükmesini isteyebiliriz. Bunun için “L” ayak dediğimiz aparatı kullanabiliriz. Bu durumda ölçü alma şeklimiz perde boyu net ölçü ( kalorifer peteği var ise bunu göz önünde bulundurmalıyız.) En ölçüsü için kenarlardan sağı ve solu 5-10cm taşırarak alınmalıdır.
2- Zebra perde duvara (pencere kasası üzerine) montaj yapılacak ise;
Pencerenin en ölçüsü pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağı ve solu 5-10 cm taşırarak alınmalıdır. Pencerenin alt kenarında mermere veya denizliklere değmeyecek şekilde 1-2cm kısa tutulmalıdır. Perdenin toplanma payını düşünerek, tavan ile duvar arasına takılacak mekanizma için yeterli alanın ayarlanması gerekmektedir. Alüminyum borunun çıplak görüntüsünü engellemek için sarım payı ilave etmeliyiz.

3- Zebra perde tavana montaj yapılacak ise;
a) Perdenin boyu için tavandan varsa mermer ya da denizlikten 1-2 cm kısa olarak, en ölçüsü için pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağı ve solu taşırarak ölçü alınmalıdır.

NOT: Zebra perdenin takılacağı mekanda kartonpiyer var ise mekanizmanın boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Üst raylı mekanizmanın genişliği 5cm, taçlı (kapalı kasa) mekanizmanın genişliği 8cm’dir. Perdenin toplanma payının bir etkisi yoktur.Standart (24mm mekanizmalı) rayın derinlik ölçüsü 4.5 cm , Standart (32mm Mekanizmalı) , standart (Çoklu Mekanizma) ve 36 'lık mekaznizma ray derinlik ölçüsü 5 cm dir. Taçlı Kasanın derinliği ise 8 cm dir.

Standart mekanizma yüksekliği 8 cm'dir. 36mm'lik borulu mekanizmalarda yükseklik 9 cm'dir.

Taçlı kasa tercih edildiğinde yükseklik 8 cm olur.