Perde Sepeti Nasıl Ölçü Alınır

Perde Sepeti Nasıl Montaj Yapılır

Perde Sepeti Montaj Videoları
Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

1-Stor perde pencere kasası içine montaj yapılacak ise;
a) Bazı pencereler duvardan içeridedir.

Çerçevenin bittiği yer ile duvar arasında kalan boşluğa perde takılabilir. Perdenin takıldıktan sonra rahatça açılıp açılmadığına dikkat edilmelidir.


Perdenin sarım payını düşünürsek yukarıda toplanan perdelerde pencerenin açılmasını engellememelidir.

Perde pencerenin içine takılacağı için eni boyu net ölçüde olmalıdır.
b) Penceremiz duvarın içine ve duvarın üzerine monte edeceksek;

Pencere kenarlarının bitiminden itibaren perdemizin eninin ölçüsü sağı ve solu 10 cm taşırarak ölçü alınmalıdır.

Perde boy ölçüsü alırken net boy ölçüsü alınır ayrıca 10 cm sarım payı eklenir. (mekanizmanın kaplayacağı alan göz ardı edilmelidir.)

 

c) Penceremiz duvarın içinde ve biz perdemizin tavandan aşağı iniyor gibi gözükmesini istiyorsak; “L” ayak aparatını kullanabiliriz.Boy ölçüsünü perdenin kapanmasını istediğimiz noktaya kadar alabiliriz. Alüminyum borunun çıplak görüntüsünü engellemek için 10 cm sarım payı ilave etmeliyiz, en ölçüsü için kenarlardan sağı ve solu 10cm taşırarak alınmalıdır.

2- Stor perde duvara (pencere kasası üzerine) montaj yapılacak ise;
Perdenin en ölçüsü pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağı ve solu 10 cm taşırarak alınmalıdır. Boy ölçüsünü perdenin kapanmasını istediğimiz noktaya kadar alabiliriz. Alüminyum borunun çıplak görüntüsünü engellemek için 10 cm sarım payı ilave etmeliyiz. Perdenin toplanma payını düşünerek, tavan ile duvar arasına takılacak mekanizma için yeterli alan ayarlanmalıdır.

3- Stor perde tavana montaj yapılacak ise;a) Perdenin boy ölçüsünü perdenin kapanmasını istediğimiz noktaya kadar alabiliriz. Alüminyum borunun çıplak görüntüsünü engellemek için 10 cm sarım payı ilave etmeliyiz. En ölçüsü için pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağı ve solu 10cm taşırarak ölçü alınmalıdır.
(Stor perdeyi kullanacağımız mekanda korniş aparatı var ve tavana montaj yapmak istersek aynı ölçü alma adımları geçerlidir.)
NOT: Stor perdenin takılacağı mekanda kartonpiyer var ise mekanizmanın derinliğini göz önünde bulundurmalısınız.Standart (24mm mekanizmalı) rayın derinlik ölçüsü 4.5 cm , Standart (32mm Mekanizmalı) , jumbo ve redüktörlü mekanizmalarda derinlik ölçüsüc 5cm, taçlı (kapalı kasa) mekanizmalı rayın derinliği 8cm’dir.Standart mekanizma yüksekliği 8 cm'dir. Jumbo mekanizmalarda yükseklik 10 cm, redüktörlü mekanizmalarda ise 11 cm'dir.


Taçlı kasa tercih edildiğinde yükseklik 8 cm olur.Perdenin toplanma payının bir etkisi yoktur.
Genel olarak perde boyu 200cm olarak düşünülür ama sizin ölçülerinize göre değişkenlik gösterebilir.