Ana Sayfa  >  OEKO-TEX Belgemiz

OEKO-TEX NEDİR?      "OEKO-TEX" etiketi uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır. "OEKO-TEX" belgeleri "Hohenstein Enstitüsü" tarafından verilmektedir. Bu standart, insan ekolojisi açısından şüpheli zararlı maddelerin analizlerini içermekte ve sınır değerler öngörmektedir. Bir tekstil ürününün, standartta belirtilen şartları yerine getirmesi durumunda etiketi kullanma hakkı verilmektedir.

OEKO-TEX etiketi uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır.

PerdeSepeti.com.tr'de satışa sunulan stor perdelik kumaşlarımızın insan sağlığı için gereksinimleri karşıladığına ve standart dışı / zararlı kimyevi madde ve boya içermediğine dair yapılan analizlere göre değerlendirmeler sonucunda kazanılan "OEKO-TEX" belgesidir.

REACH Annex XVII

Daha da detaylandırırsak;
Mak-âmin, Alerjik ve kanserojen boyaları içermediğine dair belge. Kanserojen etkili azo boyar maddeler, alerjik kumaş boyaları ve kumaşın terbiyesi ya da son işlem sırasında kullanılan ağır metal içeren maddeler, üzerimize giydiğimiz gömlekle, tişörtle terleme yoluyla insan vücuduna giriyor ve birikerek DNA üzerinde etkili oluyor. Bu etki, bağışıklık sistemini etkileyerek kansere yol açabiliyor. Bu nedenle Ekoteks belgesi olmayan hammadde ve üreticilerden uzak durulması anlamına geliyor.


REACH

REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals), Avrupa Birliği'nin yeni kimyasallar politikası. Avrupa Birliği'nde kimyasallara ilişkin mevcut birçok mevzuatı tek bir çatı altında toplayan bir AB tüzüğüdür. REACH, Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması anlamına gelen Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals ifadesinin harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır.

REACH Tüzüğü: Bu tüzükle amaçlanan insan ve çevre sağlığını daha üst düzeyde korumayı sağlamak ve kimyasallar hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak bu bilgileri toplumla paylaşmaktır.