Perde Sepeti Nasıl Ölçü Alınır

Perde Sepeti Nasıl Montaj Yapılır

Perde Sepeti Montaj Videoları
Japon Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Japon perdenin ölçüsünü almak için;

1- Tavandan montaj yapmak istersek;
Japon perde ölçüsünü alırken pencerenin önünde kalorifer peteği, mermer ya da başka bir aksesuar olmamasına dikkat etmeliyiz. Japon perdenin uygulanacağı camın genişliği fazla ise, Pencerenin sağı ve solunda panellerin toplanacağı kısmın bırakılması gerekir. Pencerenin en ölçüsü pencerelerin bitiminde sağ ve sol kenarlarda bir panel ölçüsü kadar taşma payı olmalıdır. Paneller burada toplanacak ve penceremizi rahatça açıp kullanabileceğiz. Perdemizi tek taraftan (sağdan ya da soldan) açılır istersek minimum 1, maksimum 5 panel, İki taraftan da çift açılır olarak istersek minimum 2 maksimum 8 panel yapabiliriz. Perdemiz çift açılır olduğu zaman panel ölçüsü kadar her iki taraftan da taşma payı vermeliyiz. Perdenin boy ölçüsü için tavandan yere 2-3 cm kala alınmalıdır. Ayrıca isteğe bağlı olarak bu mesafe daha da uzun tutulabilir, örneğin temizliği daha rahat yapabilmek için daha fazla mesafe bırakılabilir.

2- Duvardan montaj yapmak istersek;
Japon perdeyi duvardan “L” ayak aparatı ile montaj yapabiliriz. “8-10-12” cm’lik L ayaklardan hangisini kullanacağımızı panel sayımız dolasıyla mekanizmada yer alan panellerin takılacağı ray (kanal) sayımıza göre “L” ayak aparatı belirlenir. Perdenin takılacağı alanda kartonpiyer var ve duvardan montaj için yeterli alanımız yok ise “L” ayak ile montajımızı yapabiliriz. Bu durumda en ölçüsü için pencerelerin bitiminde sağ ve sol kenarlarda 25-30cm taşma payı olmalıdır. Perdenin boy ölçüsü için tavandan yere 2-3 cm kala alınmalıdır. Bant sayısı arttıkça perdenin yerleşeceği mekanizmadaki kanal sayısı da artar böylece mekanizmanın kapladığı alan da büyür.

NOT: Bant sayısı perdenin genişliğinin eşit olarak bölünmesiyle ortaya çıkar. Bant sayısı arttıkça perdenin yerleşeceği mekanizmadaki kanal sayısı da artar.

Japon Perde üst ray ile panel yüksekliği toplamı 5 cm'dir.