Perde Sepeti Nasıl Ölçü Alınır

Perde Sepeti Nasıl Montaj Yapılır
Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

1-Stor perde pencere kasası içine montaj yapılacak ise;
a) Bazı pencereler duvardan içeridedir.

Çerçevenin bittiği yer ile duvar arasında kalan boşluğa perde takılabilir. Perdenin takıldıktan sonra rahatça açılıp açılmadığına dikkat edilmelidir.


Perdenin sayım payını düşünürsek yukarıda toplanan perdelerde pencerenin açılmasını engellememelidir. Perde pencerenin içine takılacağı için eni boyu net ölçüde olmalıdır.
b) Penceremiz duvarın için de ve duvarın üzerine monte edeceksek;

Pencere kenarlarının bitiminden itibaren perdemizin eninin ölçüsü sağı ve solu 10 cm taşırarak ölçü alınmalıdır. Perde boy ölçüsü alırken net boy ölçüsü alınır ayrıca 10 cm sarım payı eklenir. (mekanizmanın kaplayacağı alan göz ardı edilmelidir.)

 

c) Penceremiz duvarın içinde ve biz perdemizin tavandan aşağı iniyor gibi gözükmesini istiyorsak; “L” ayak aparatını kullanabiliriz.Boy ölçüsünü perdenin kapanmasını istediğimiz noktaya kadar alabiliriz. Alüminyum borunun çıplak görüntüsünü engellemek için 10 cm sarım payı ilave etmeliyiz, en ölçüsü için kenarlardan sağı ve solu 10cm taşırarak alınmalıdır.

2- Stor perde duvara (pencere kasası üzerine) montaj yapılacak ise;
Perdenin en ölçüsü pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağı ve solu 10 cm taşırarak alınmalıdır. Boy ölçüsünü perdenin kapanmasını istediğimiz noktaya kadar alabiliriz. Alüminyum borunun çıplak görüntüsünü engellemek için 10 cm sarım payı ilave etmeliyiz. Perdenin toplanma payını düşünerek, tavan ile duvar arasına takılacak mekanizma için yeterli alan ayarlanmalıdır.

3- Stor perde tavana montaj yapılacak ise;a) Perdenin boy ölçüsünü perdenin kapanmasını istediğimiz noktaya kadar alabiliriz. Alüminyum borunun çıplak görüntüsünü engellemek için 10 cm sarım payı ilave etmeliyiz. En ölçüsü için pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağı ve solu 10cm taşırarak ölçü alınmalıdır.
(Stor perdeyi kullanacağımız mekan da korniş aparatı var ve tavana montaj yapmak istersek aynı ölçü alma adımları geçerlidir.)
NOT: Stor perdenin takılacağı mekan da kartonpiyer var ise mekanizmanın derinliğini göz önünde bulundurmalısınız.Üst raylı mekanizmanın derinliği 5cm, taçlı (kapalı kasa) mekanizmanın derinliği 8cm’dir. Perdenin toplanma payının bir etkisi yoktur.
Genel olarak perde boyu 2.50cm olarak düşünülür ama sizin ölçülerinize göre değişkenlik gösterebilir.