Perde Sepeti Nasıl Ölçü Alınır

Perde Sepeti Nasıl Montaj Yapılır
Dikey Kumaş Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Dikey Kumaş perde ölçüsünü;

1- Dikey Kumaş perdeyi tavandan montaj yapmak istersek, en ölçüsü için pencere kenarlarının bitiminden sağdan ve soldan 5cm taşırarak ölçü alınabilir. İsteğe bağlı olarak duvardan duvara dikey perde ile kaplamak istersek, perde toplama alanı için, duvarın bitim noktasında 4-5cm pay bırakmak gereklidir. Perdenin boy ölçüsü için tavandan yere değmeyecek şekilde yerden 3-4cm pay bırakılarak ölçüsü alınabilir. Perdenin maksimum 400cm genişliğinde, 540cm uzunluğunda olması tavsiye edilir. Tavandan montaj yaparken portrayı (perde montaj aparatı) takabilmek için duvardan 5cm ileride boşluk bırakılmalıdır.

2- Dikey Kumaş perdeleri duvardan montaj yapmak istersek, perdenin inme şekline göre pencerenin üstünden “L” ayak dediğimiz aparat ile yapabiliriz. Dikey perdenin rahatça çalışabilmesi için duvarın konumuna göre “8-10-12”cm’lik L ayak kullanarak dikey perdeyi uzaklaştırabiliriz. Pencere kenarlarının bitiminden sağdan ve soldan 5cm taşırarak ölçü alınır. Boy ölçüsü için tavandan yere değmeyecek şekilde yerden 3-4cm pay bırakılarak ölçüsü alınabilir. Perdenin maximum 400cm genişliğinde, 540cm uzunluğunda olması tavsiye edilir. Perdemizi duvardan duvara yapmak istersek toplanma payı olarak duvar bitiminde 4-5cm kala boşluk bırakılmalıdır.

NOT: Dikey kumaş perdenin bant genişliği 89mm’lik ya da 127mm’lik olabilir. Kumaş perdenin tabanda yer alan eteklerine perdeler uçmasın sağa sola savrulmasın diye ağırlık konulup, zincir ile birbirine bağlanır. Bu standart her dikey kumaş perdede yapılan bir uygulamadır.

Dikey kumaş perde üst ray ile vagon yüksekliği toplamı 5 cm'dir.